Rafał Krząpa

Chrome – wtyczki używane przez testerów – część 3

Hej, dalsza część wtyczek do Chroma. Dzięki dużemu zainteresowaniu zmobilizowałem się do poszukiwania  różnych wtyczek i z części korzystam obecnie w swojej pracy.
W poprzednim poście chrome – wtyczki używane przez testerów – część 2 pisałem o wtyczce dla platformy browserstack. Chcę dodać, że wtyczka ta będzie tylko funkcjonowała do końca czerwca 2020 roku. Aby nadal korzystać z lokalnego testowania tutaj masz instrukcję.

Performance-Analyser

Performance Analyser pomaga natychmiastowo analizować bieżącą stronę za pomocą interfejsów. Posiada wiele informacji jak:
- ilość requestów
- TTFB
- DOM (ładowanie i przetwarzanie)
- wszystko pokazane na wykresach, tabelach.
Zapytacie - Rafał po co mi taka wtyczka, jest lighthouse, inne apki. Ja natomiast podpowiadam, że aplikacja może być przydatna wówczas gdy testujecie aplikacje nie wystawioną do sieci zewnętrznej.
Porównywałem wyniki ładowania mojej strony z GtMetrixem i wartości były bardzo zbliżone.

Performance-Analyser

Webtime Tracker

Ta wtyczka nie jest wtyczką typowo testerską, ale pozwala nam na zwiększenie swojej produktywności, albo chociaż uświadomienie nas, że być może za mało skupiamy się na celach, a zamiast tego za dużo korzystamy z Social Mediów, czy innych stron www.
Aplikacja na wykresach i tabelach pokazuje jak długo spędziliśmy na danych stronach co pozwoli nam zrobić "rachunek sumienia" czy na prawdę produktywnie spędzaliśmy czas, czy też powinniśmy coś zmienić.

Webtime Tracker

SimilarWeb - Global Rank

Wtyczka pozwala zobaczyć ruch na danej witrynie, oraz jej kluczowe wskaźniki - m.in ranking słów kluczowych, źródło ruch czy jego ranking.
Wtyczka przydatna np. przy analizie biznesowej - by wyciągnąć dane czy tematyka którą chcecie implementować na stronie posiada jakikolwiek ruch na podobnych stronach. Również można zweryfikować skąd ten ruch pochodzi - social media, wyszukiwarka, email, czy ruch bezpośredni.

SimilarWeb - Global Rank

Site Blocker

Oszczędzaj swój czas, kolejna, bardziej radykalna aplikacja pomagająca zwiększyć efektywność pracy czy nauki.
Możesz zablokować:
- adresy url
- frazy - słowa kluczowe
- kategorie stron.
Jeżeli potrzebujesz by jednak z jakiejś kategorii stron, inna strona była jednak dostępna, możesz dodać ją do White Listy.
Świetną sprawą jest też ustawienie swoich opcji w kalendarzu mając wybór dni a nawet konkretnych godzin na blokadę.

Site Blocker

Lean Testing

Alternatywna wtyczka dla testerów do śledzenia błędów, zarządzania przypadkami testowymi. Aplikacja umożliwia również zrobienie screenshota, dodanie notatek i przesłanie raportu o bugu, bez konieczności opuszczania strony. Aplikacja pozwala na zapraszanie wewnętrznych czy zewnętrznych członków zespołu do projektu by móc przekazywać im sprawnie informacje.

Lean Testing

Free Mind Maps

Wtyczka przydatna do tworzenia swoich schematów, map myśli. Szczególnie przydatne gdy mamy wiele pomysłów na różne rozwiązania, a aplikacja jest rozbudowana i często konieczne jest rozrysowanie pewnych funkcjonalności.
Aplikacja pozwala na zapisywanie na dysku googla.

Mind Map

Best Draw.io Diagram Tool

Draw.io to wtyczka kierująca nas do oprogramowania do tworzenia schematów, diagramów.
Od pewnego czasu bardzo przydatne narzędzie, którego używam również przy tworzeniu standardów czy opisów w dokumentacji.
Aplikacja pozwala na zapisywanie jako: xml, png. svg, html i drawio. Swoją pracę możemy umieścić na Google Drive, OneDrive, Dropbox, GitHub, GitLab, Trello, na Dysku.

Best Draw.io Diagram Tool

Vysor

Podłącz swój telefon na Androidzie i wyświetlaj jego obraz w przeglądarce. Bezsprzecznie aplikacja może przydać się w Twojej pracy i wydaje się godna uwagi.

Vysor.io

Session Manager

Aplikacja jak sama nazwa wskazuje służy do  zarządzania swoimi sesjami. Możesz szybko i łatwo zapisywać, aktualizować, usuwać i przywracać karty w przeglądarce. Być może jest tak, że w ramach pracy potrzebujesz szybko otwierać konkretne strony www (przydatne przy restartach). Dzięki temu narzędziu, w łatwy sposób otworzysz karty które zapisałeś.

Session Manager

Full Stack Optimization Live Test

Rozszerzenie do weryfikacji różnych elementów strony, m.in. SEO. W dolnej części strony posiada bezpośrednie odnośniki do różnych stron które pomogą nam badać naszą witrynę.

Full Stack Optimization Live Test

Na koniec, chciałem Was poinformować, że w kolejnych wpisach o wtyczkach będę chciał się skupić na innych przeglądarkach aniżeli Chrome. Oczywiście przeglądarka Googla jest najbardziej popularna, jednak warto też zaserwować coś dla osób korzystających np. z Firefoxa. Mam nadzieje, że będzie coś już niebawem. Dla testerskich wariatów być może poszukam też wtyczek dla Opery, Edga i IE 11.
Jeżeli nie czytałeś, to poprzednie części znajdują się tutaj:
Chrome – wtyczki używane przez testerów – część 1
Chrome – wtyczki używane przez testerów – część 2

Loading

Call Now Button