Test:Fest 2020 – relacja, wrażenia z konferencji
Krótkie wprowadzenie
Raz na cztery lata zdarza się, że w lutym dostajemy dodatkowy dzień w kalendarzu. W bieżącym roku ten dodatkowym dzień był jednak dla mnie produktywny i owocny.
Miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji Test Fest 2020, która odbyła się we wrocławskim hotelu Ibis Style. Poniżej podzielę się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami na temat przedmiotowej konferencji.
Gdzie co i jak?
Miejsce konferencji - Ibis Hotel Style w pobliżu wrocławskiego dworca PKP - dla osoby która musiała dojechać - miejsce najlepsze z możliwych. 3 minuty piechotą od dworca.
Wewnątrz hotelu organizatorzy zadbali o dobre oznakowanie by każdy uczestnik bezproblemowo trafił do punktu rejestracji.
Rejestracja przebiegła szybko i bezproblemowo. Dzięki temu będąc 45 minut przed rozpoczęciem miałem możliwość przechadzać się gdy jeszcze niektóre elementy były dogrywane :-).
No to zaczynamy !
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji organizatorzy zaopatrzyli nas w aplikację mobilną gdzie mieliśmy możliwość na żywo weryfikowania gdzie są dane wykłady. Dodatkowo po zakończeniu każdego mieliśmy też możliwość oceny każdego z prelegentów.
Dla osób które preferują informacje papierowe, w kilku punktach były umieszczone rozpiski sal i prelekcji.
Rozpoczęcie konferencji odbyło się o czasie. Zostało poruszone kilka najważniejszych kwestii organizacyjnych, by ułatwić uczestnikom poruszanie się po hotelu.
Przedstawiono też wszystkich partnerów imprezy dzięki którym uczestnicy mogli brać udział w konferencji bezpłatnie.
Prelekcje gdzie byłem, co usłyszałem, co zapamiętałem
Baw się sam - prelegent Przemysław Libudzic.
Prelegent naładowany pozytywną energią, który w 5 minut przekazał jedną i najważniejszą rzecz - chcesz się rozwijać, zdobywać umiejętności - ucz się sam. Ćwicz, próbuj testuj rozwiązania by móc z nich skorzystać w przyszłości. Szybki strzał od Przemka pobudził uczestników przed właściwymi prelekcjami.
A critical approach to using analytics for testing - Julian Harty.
Prowadzący to autor książki A Practical Guide to Testing Wireless Smartphone Applications. Właśnie w tematyce mobile i analizy był prowadzony wykład. Był to jedyny wykład w języku angielskim w którym miałem przyjemność brać udział. Merytorycznie prelegent przygotowany bardzo dobrze, widać że jest praktykiem który wykorzystuje prezentowane przez siebie informacje. Mimo, iż obecnie większość mojej pracy pochłania webówka, to mam zamiar wysłuchać kilku wykładów Juliana na youtube, m.in z ConfEngine.
Beta Testy - Psychologia Testów akceptacyjnych - Dorota Czerpak.
Jedna z dwóch 20 minutowych prelekcji z sali nr 7. Wybrałem tą tematykę mimo, iż w konkurencji były testy bezpieczeństwa którymi się interesuję. Czy żałuję? Ani jednej minuty. Dorota (mam nadzieję, że mogę tak pisać) przedstawiła w bardzo ciekawy sposób jak przeprowadzali testy UAT a także z jakimi problemami się zmierzyli. Wystawiłem prelegentce maksymalną ocenę. Sam również w obecnie opracowywanym projekcie chciałbym takie testy przeprowadzić.
Okazało się, iż Dorota będzie miała również wykład na tegorocznym Testatonie gdzie podejmie temat Cała prawda o beta testach (23 marca 2020 - online). Oczywiście będę chciał wysłuchać szerszego wykładu by jeszcze bardziej zgłębić temat.
Leniwa automatyzacja - Nie powtarzaj się - Łukasz Kurzaj.
Druga z krótkich prelekcji. Tutaj jednak pierwszy raz poczułem, że czegoś mi brakowało.
Najważniejszą kwestią był fakt tematyki, która była poruszana. Automatyzacja testów to dla mnie jako praktyka nie jest temat na 20 minutowy wykład (mam świadomość ograniczeń w programie konferencji). W przeciągu tak krótkiego czasu ciężko nawet w jakikolwiek sposób zaprezentować temat w stopniu minimalnym. Wydaje mi się, że prowadzący gdyby mógł przedstawić temat w dłuższym okresie czasu na pewno zrobiłby to w sposób szerszy dla uczestników, spokojniejszy i dokładniejszy, przez co moje subiektywne odczucie byłoby zdecydowanie inne.
Ma szybko działać - czego tu nie rozumiesz - Emilia Lendzion i Tomasz Konieczny.
Jako osoba która przeprowadza testy wydajnościowe nie mogłem odpuścić sobie tego wykładu i ... nie zawiodłem się. Emilia i Tomek jak sami stwierdzili prowadzili wspólnie już kolejny wykład i to było widać.
Humor, sposób przekazu na najwyższym poziomie a także praktyka. Kilka wskazówek przekazanych w trakcie wykładu zostało skrupulatnie zapisanych i będą wykorzystane przy najbliższej wydajnościowej przygodzie. Zgodnie z maksymami biznesowymi:
- jaki ruch chcemy obsługiwać? - jak największy;
- ile możemy poświęcić czasu - jak najmniej;
- jak ma to działać - no jak to jak - szybko 😉
ReportPortal.io - Alternatywa dla Allure - Michał Ślęzak.
Michała kojarzyłem z jego strony testingplus.me i jako że znałem tą stronę postanowiłem udać się na prelekcję. Poszedłem tam z ciekawości, mimo iż wcześniej nie korzystałem z Allure, ale w ramach pracy wyciągam raporty z testów automatycznych na jenkinsie o czym będzie we wpisie o wtyczkach jenkinsowych dla testerów.
Jednak do brzegu - narzędzie reportportal.io jak wskazywał prowadzący posiada szerokie wsparcie ze strony twórców - <epam> i jest narzędziem Open Source.
Michał przedstawił informacje które możemy uzyskać ze strony wydawcy a także zaprezentował jak narzędzie sprawuje się w akcji w ramach testów które przeprowadzał.
I wtedy wchodzę ja, cały na biało, czyli jak budować markę osobistą odpowiedzialnie i bez ściemy - Marta Kacprzak.
Wybrałem ten wykład gdyż diametralnie odbiegał on od innych technicznych prelekcji. Marta przedstawiła temat z punktu widzenia rekrutacji i HR. Można było zaobserwować, że temat szczególnie interesował uczestniczki które nie posiadały jeszcze komercyjnego doświadczenia.
Ciekawym też aspektem były też kwestie naszych mocnych i słabych stron czy też podejścia rekruterów do nadsyłanych CV.
Padł oczywiście przykład wrocławskiej firmy gdzie na stanowisko juniorskie wpłynęło 850 aplikacji. Jak wówczas się wyróżnić, jak zwrócić uwagę na swoją osobę? Padło by udzielać się gdzieś poza swoimi standardowymi obowiązkami - więc oto jestem i piszę dla Was tych słów kilka o tej konferencji (joke).
The Tester - Tomasz Dubikowski.
Tomek w trakcie wykładu przeniósł nas w świat Wiedźmina by przybliżyć nam znane wszystkim relacje
Tester - zespół dev + Product Owner + userzy.
W trakcie trzech aktów opisywał to z czym każdemu testerowi przychodzi się zmierzyć w trakcie w pracy i pokazywał też jak można je rozwiązywać.
Zaprezentował też ciekawą grę risk storming która może pomóc w sposób łatwy (przyjazny) rozwiązać kilka problemów przy planowaniu testów.
Zwrócił też uwagę na bardzo ważną rzecz - tendencja na rynku + konieczność podejścia do testów deweloperów, co jeszcze kilka lat temu było raczej abstrakcją.
Co do postawy i przedstawienia tematu przez Tomka - to ocena 6/5 (tak drodzy organizatorzy to moja ocena w aplikacji 😉 ).
Trochę zdjęć przed podsumowaniem
A co się działo w przerwach
Na korytarzach mieliśmy okazję spotkać partnerów imprezy, którzy prezentowali się na różnych stoiskach.
Część z partnerów organizowała konkursy, jednak dla mnie największą wartością było przeprowadzanie rozmów z przedstawicielami firm by poznać co jest teraz trendy w testach, czego warto się uczyć, poznawać.
Specjalne podziękowania dla kolegi z Intive, który poświęcił trochę więcej czasu na merytoryczną rozmowę.
Na większości stoisk były również oferty pracy, gdzie można było zweryfikować sobie wymagania + własne doświadczenia na dane stanowisko.
Podsumowanie Test:Fest 2020
Miałem okazję brać pierwszy raz udział w konferencji Test:Fest. Obserwowałem już konferencję na FB i innych social mediach wcześniej. W tym roku udało się zakwalifikować i jestem zadowolony z udziału w tym wydarzeniu Jak wspomniałem wcześniej będę chciał wprowadzić, a także przedyskutować kilka elementów poruszonych w trakcie tego dnia by usprawnić współpracę na linii test-dev.
Moja ocena 5/5.
Jeszcze trochę zdjęć na zakończenie