Rafał Krząpa

Ciekawe książki dla osób z branży IT

Niniejszy wpis poświęcony będzie szerszemu spektrum książek aniżeli pierwszy wpis. Pracując ostatnio nad sobą pod kątem jeszcze bardziej efektywnego wykorzystania czasu i chęci działania w większej ilości projektów czy zadań. Chcąc jednak kompresować czas, powróciłem do słuchania audiobooków.

Oprogramowanie szyte na miarę - Michał Bartyzel

Pełny tytuł opisywanej książki to Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce. Niniejsza pozycja porusza kwestię konieczność wspólnego i skutecznego dogadywania się pomiędzy osobami tworzącymi oprogramowania a szeroko rozumianym biznesem. Brak wizji, świadomości istnienia innych perspektyw czy zrozumienia potrzeb pomiędzy stronami zawsze prowadzi do porażki. Książka "Oprogramowanie szyte na miarę" wyróżnia się spośród pozycji o podobnej tematyce.Skupia się na ludzkiej stronie tematu w miejsce proponowania kolejnych szablonów i metod. Nie jest to kolejne tłumaczenie podręcznika z języka angielskiego. Nie jest też to próba zastosowania amerykańskich technik w polskich realiach. Przykłady zaczerpnięte prosto z życia. Pokazują, jakie błędy popełniamy w codziennych rozmowach i jak można ich uniknąć.

Książka dostępna jest w wersji papierowej, jako ebook, a także na platformie Storytel gdzie możemy przez 14 dni wypróbować aplikację a tym samym wysłuchać książki za darmo.

Getting Things Programmed. Droga do efektywności - Michał Bartyzel

Na pracę programisty składa się bardzo wiele zadań. Nie jest tak, że 90% czasu spędzamy na „klepaniu w klawiaturę”, gdyż w trakcie tych działań wykonują całą gamę najróżniejszych czynności. Sprawne sterowanie swoją uwagą, planowanie zadań czy umiejętność ich oszacowania to wiedza, której brakuje większości programistów. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z istnienia problemów, które spowalniają pracę. W niniejszej książce Autor przedstawia bogaty wachlarz  różnych wyzwań. Nie poprzestaje na tym, bo wysuwa propozycje samodoskonalenia. Opisuje sprawdzone recepty, które pomagają zrozumieć codzienne problemy. Rozbija je na czynniki pierwsze i przygotowuje do walki o lepszą organizację czasu.

Podobnie jak powyższa książka, jest ona dostępna w wersji papierowej, jako ebook, a także na platformie Storytel. Na wskazanej platformie możemy przez 14 dni wypróbować aplikację. Również na serwisie Audioteka są dostępne obie książki.

Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami - Mariusz Chrapko

Zwinne metody projektowania, takie jak Scrum, święcą obecnie triumfy. Są wykorzystywane jako alternatywne podejście do przeprowadzania projektów, zwłaszcza z dziedziny IT. W przeciwieństwie do tradycyjnych podejść - Scrum zakłada inne podejście. Widzimy, podział projektu na krótkie iteracje - (sprinty), z których każda powinna kończyć się przedstawieniem fragmentu działającego produktu. Niezwykle ważną częścią projektu jest działanie w pełnej zgodzie z osiągnięciami psychologii. Wiemy, że nic nie dzieje się tu bez uwzględnienia potrzeb członków zespołu projektowego oraz docelowego klienta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Scrumie i zwinnych sposobach prowadzenia projektów, oraz zastosować je we własnej pracy, Mariusz Chrapko podpowie Ci, jak planować takie procesy, dzielić role, zbierać informacje i unikać poważniejszych błędów. Z książki dowiesz się, jak szacować projekty i określać postępy prac. Wszystko to zobrazowane jest mnóstwem konkretnych przykładów. Przeczytamy też barwne analogie i dowcipne anegdoty. Takie podejście może sprawić, że książka nie tylko bardzo Ci pomoże, ale także dostarczy wiele przyjemności podczas lektury.

Tradycyjnie dla zabieganych są wersje audio na Storytel oraz w Audioteka.com.

Projekt Feniks - Gene Kene

To powieść o tym ,że bycie menedżerem w potężnej, lecz przeżywającej poważny kryzys firmie w branży IT to nie jest bułka z masłem. Nigdy nie wiadomo, co czeka Cię następnego dnia. Nadchodzi dzień w którym nagle dowiadujesz się, że z pracy odeszli dwaj Twoi przełożeni, a Ty masz zająć gorący i niewygodny fotel wiceprezesa, naprawdę może przytłoczyć. Coś takiego spotkało właśnie Billa, bohatera tej niebanalnej opowieści. Wspomniany Bill wcale nie chce zostać wiceprezesem. Wie, że każde potknięcie w tej roli będzie go kosztować utratę obecnej pracy. Wie też, że nie ma wyjścia, tylko od niego zależy, czy pracownicy dostaną pensje na czas i czy uda się wreszcie wdrożyć opóźniony, lecz kluczowy dla przyszłości firmy projekt Feniks. W poczuciu odpowiedzialności bierze się więc do pracy i... zmienia jej filozofię. Kto by się spodziewał, że dobrze funkcjonujący dział IT, który ułatwia komunikację i współpracę w całej firmie, może uwolnić tak potężną energię! Kto mógł przewidzieć, że dzięki wdrożeniu DevOps projekt Feniks wzleci tak wysoko. Przeczytaj tę powieść, a zrozumiesz, jak ukryte mechanizmy mogą stymulować lub hamować firmę. To bezcenna wiedza, nie tylko dla członków działu IT.

Dla osób, które jak ja chcą zmieścić gdzieś zdobywanie wiedzy w codzienne obowiązki i projekty, tutaj linki do Storytel i Audioteki.

English 4 IT - Beata Błaszczyk

Książka czy podręcznik English 4 IT Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko. Posługując się opisem wydawcy chciałbym Wam przekazać opis:
Obecnie język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. Większość producentów oprogramowania oraz twórców metodyk i standardów w branży IT udostępnia materiały wyłącznie w tym języku. Ponadto wiele projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z różnych krajów. Komunikacja odbywa się wówczas przeważnie także w języku angielskim. Jeśli więc jesteś specjalistą z branży IT, funkcjonującym na co dzień w środowisku anglojęzycznym, możesz z kolei nie czuć się w pełni swobodnie wypowiadając się w tym języku w każdym obszarze tak szerokiej dziedziny wiedzy.

Podobnie jak wcześniej możliwość słuchania za pomocą Storytel czy Audioteki. 

Wskazane w niniejszym wpisie książki wydaj mi się wartościowym źródłem wiedzy. Mając możliwość zdobywania wiedzy z audiobooków, możemy w wielu sytuacjach zapoznać się z publikacjami. Kilka uwag ujętych w książce Michała Bartyzela - Getting Things Programmed Droga do efektywności zaczynam stosować w praktyce. Zapraszam również do zapoznania się z poprzednim wpisem o książkach.

Loading

Call Now Button